Seznamte se s našimi ručně vyráběnými kelimy
Kdysi velmi oblíbené kelimy upadly na nějakou dobu v zapomnění, ale v posledních letech se opět vracejí mezi trendy v interiérovém designu. První, co vás napadne, když slyšíte slovo kelim, je tradiční podlahový koberec, ale tyto tkaniny mají mnohem více využití. Často se používají jako nástěnné tapiserie, tašky, čalounění židlí nebo taburetů, návleky na nejrůznější polštáře nebo jako modlitební kobereček ze sójové kůže. Kelimy se od ostatních koberců liší tím, že jsou stále vyráběny výhradně ručně.
Výjimečné umění výroby kelimů
Kelimské tkaní je jednou z nejpracnějších a časově nejnáročnějších technik výroby koberců, která se provádí bez použití mechanických metod. Tkalcovská profese vyžaduje šikovné ruce, smysl pro detail a trpělivost.
Hlavním nástrojem, který se používá k vytváření pestrobarevných textilií se složitými vzory, je tkalcovský stav. Celý proces začíná přípravou osnovy (tzv. osnování), svislé řady nití. Počet nití, které je třeba navléknout na rám, může být více než dvě stě, a proto může tkaní jednoho koberce trvat až měsíc. Tkalci proplétají svislé nitě a pevně splétají vodorovné nitě (útky), které pokrývají osnovu.
Na obrázku výše: Koberce MUSALER, VOSKETAP, AKNALICH a LUSARAT.
Tkalcovský hřeben, typ ručního nástroje, který je samostatným nástrojem nebo součástí tkalcovského stavu, se používá ke spojování svislých a vodorovných nití. Tkalci jím upevňují nitě tak, aby držely pohromadě a tvořily tkaninu s neviditelnými smyčkami. Po utkání celého vzoru se nitě upevňují zespodu, aby na každém konci vytvořily třásně. Díky použití tkalcovských stavů je koberec oboustranný, na přední straně je původní vzor a na zadní straně jeho zrcadlový obraz.
Prohlédněte si také koberce Gabbeh
Orientální vzory a barvy
Kelimy pocházejí z Turecka a východních zemí, jako je Sýrie a Afghánistán a jsou to nesmírně pestré koberce s krásnými výraznými barvami a detailními vzory. Vzory, které se na tomto typu koberců vyskytují, jsou nejčastěji geometrické nebo květinové. Opakující se tradiční pestrobarevné symboly upoutají pozornost každého.
Vzhledem k místu původu je lze označit za etnické a orientální. Převládají v nich barvy, které lze získat z přírodních barviv z rostlin, plodů nebo keřů, např. červená z marény, hnědá ze skořápek lískových oříšků, žlutá z květů heřmánku nebo modrá ze stonků indigovníku.
Prohlédněte si také vintage koberce
Z čeho jsou kelimy vyrobeny?
Na výrobu kelimů se používá nejkvalitnější vlna z rouna novozélandských ovcí. Zvířata, která se pasou na zelených kopcích, obklopená čistým vzduchem a úrodnou půdou, mají krásně husté rouno, které s radostí shazují, když přijde čas stříhání. Proč vlna? Zde je několik důvodů:
- Zcela biologicky odbouratelný a přírodní materiál.
- Jedná se o extrémně savý materiál, který zadržuje vlhkost v místnosti a vrací ji zpět, když je vlhkost příliš nízká.
- Hustě tkaná vlna nezachycuje nečistoty, prach ani pachy, takže vlněné koberce lze použít například i v kuchyni.
- Vhodné pro místnosti s vysokou intenzitou pohybu, jako je chodba nebo obývací pokoj, protože vlákna se zploští, ale po určité době se vrátí do původního tvaru.
Kelimy v moderních interiérech
Kelimy dokonale zapadají do moderních trendů interiérového designu. Ručně vyráběné, originální a měkké doplňky jsou tím, co v moderním interiérovém designu nesmí chybět a přesně takové jsou kelimy. Jedinečné koberce s výraznými vzory se budou krásně vyjímat v boho, vintage nebo moderních pokojích s designem inspirovaným polovinou století.
Zvýrazní a podtrhnou také nábytek v industriálním nebo skandinávském stylu. Jedno je jisté - kamkoli kelim umístíte, bude přitahovat pozornost a udávat styl zařízení. Základní funkcí kelimu je chránit před chladnými povrchy a vytvářet protihlukovou vrstvu, ale můžete ho použít i jako čistě dekorativní prvek, ozdobit jím podlahu nebo ho zavěsit na zeď jako dekoraci.
Na obrázku výše: koberec VOSKEHAT, taburet TIFELT, sada 2 košů AROWANA a ratanová komoda PASCO.